Jdi na obsah Jdi na menu
 


SVÍCNY A VOSK
* skleněné, porcelánové i kovové svícny vyčistíme od zbytků vosku či parafínu vložením do studené vody a jejím zahřátím na bod varu.
* vosk ze svícnu odstraníme snadněji, když svícen vložíme na několik hodin do mrazničky.
* svíčky nekapou a také pomaleji hoří, když je asi na hodinu před použitím ponoříme do studené osolené vody nebo je vložíme do mrazničky.

MOP
* vytírací mopy ani smetáky na tyči neodkládáme rovnou na podlahu. Vždy je zavěšujeme tak, aby z nich mohla kapkat voda a textilní pruhy či štětiny zůstaly volně ve vzduchu a trvale se nedeformovaly.

NAFTA
* rozlitou naftu, topný olej nebo petrolej nejlépe odstraníme, když místo posypeme pracím práškem, který tekutinu vsákne. Po zametení můžeme postup zopakovat.

FERMEŽ
* čerstvé skvrny od fermeže čistíme benzínem nebo perchloretylénem. Staré skvrny nejdříve promneme a pak namočíme do terpentýnu.

SKVRNY
* mastné skvrny na stěně natřeme před tapetováním emulzním nátěrem. Mastnota pak tapetou neprosákne.
* čerstvé a menší mastné skvrny na vlněných tkaninách dokážeme většinou odstranit teplou vodou s rozpuštěným pracím práškem. Nedaří-li se, použijeme benzín nebo 3% čpavek. Čpavek pak vymyjeme octovou vodou.
* skvrny od potravin obsahujících bílkoviny (mléční výrobky, vejce, maso apod.) teplou vodou nečistíme a dáváme také pozor, abychom je nezažehlili. Bílkovina by se vlivem tepla srazila a skvrnu by už nešlo odstranit. Použijeme jen vlažnou vodu s enzymovým pracím práškem.
* mastné skvrny z koberce nejlépe odstraníme, když je posypeme solí, navlhčíme a vytřeme.

SÁDRA
* odlupování sádry při zatloukání hřebíku zabráníme, když zasádrované místo nejprve přelepíme lepící páskou.

KAPR
* nepříjemný pach kapra odstraníme tak, že jej důkladně zvenku i zevnitř omyjeme v silném solném roztoku, pak pokapeme citrónem a necháme v chladnu uležet.

CIBULE
* pach cibule z nože odstraníme nejjednodušeji tak, že nožem projedeme syrovou mrkví.

CITRÓN
* z citrónu vymačkáme víc šťávy, když jej před rozříznutím dobře prohřejeme, případně promačkáme.

BARVA
* zaschlou barvu na rukou odstraníme snadno obyčejným stolním olejem.

GUMA
* jednoduchý trik, jak vyměnit gumu v prádle - když vytahujeme starou, na její konec hned přišpendlíme gumu novou.

ZMRAZENÍ OVOCE
* trik na zmrazení ovoce - když před zmrazením ovoce přelijete horkou vodou s cukrem, zachováte jeho barvu.

VANA
* vanu je možné výborně umýt i teplým octem, do něhož se přidá hrst soli. Skvrny od rzi se dají odstranit potíráním citrónovou šťávou.

ČALOUNĚNÝ NÁBYTEK
* vysávání prachu z čalouněného nábytku vždy nestačí. Když jej nemůžeme vyklepat venku, pomůžeme si v místnosti větším hadrem namočeným v octové vodě. Po řádném vyždímání jej rozprostřeme na potahy. Pak potahy vyklepeme přes něj. Hadr zabrání víření prachu a octová voda zjasní barvy.

KOUŘ
* když přijde návštěva, po které zůstane v místnosti kouř z cigaret, zapálíme jeden nebo dva bobkové listy, zápach zmizí.

ČOKOLÁDA
* na staré skvrny od čokolády platí, když je potřeme směsí z 1 dílu technického glycerínu, 1 dílu 3% čpavku a 1 dílu vody. Asi po půl hodině směs vymyjeme studenou vodou a nakonec látku vymácháme ještě v octové vodě(díl octa, pět dílů vody). Raději vyzkoušíme stálost barev.

HOŘČICE
* zaschlé skvrny od hořčice pokapeme citrónem a přibližně za půl hodiny vypereme v teplé saponátové vodě. Zůstanou-li ještě skvrny, dočistíme je na už suché látce lihem.

OVOCE
* čerstvou skvrnu od ovoce nebo ovocných šťáv rychle posypeme solí nebo vysajeme savým papírem. Pak ještě vypereme ve vodě s pracím práškem, teplejší než 60°C.

ŠPERKY
* šperky při čištění nejprve ponoříme na několik minut do misky s přípravkem na mytí nádobí. Pak je jemně vyčistíme měkkým zubním kartáčkem.
* prsten, který nejde stáhnout z prstu, uvolníme, když prst namočíme a kolem prstenu namydlíme. Když prsten nejde sundat, protože prsty teplem otekly, ponořte ruku do misky s vodu a ledem.

KRAJKA
* skvrny na krajce se ještě před ručním praním vyčistí saponátem. Není dobré používat bělidlo, protože krajka zežloutne. Když krajku žehlíme, tak jen přes bílý ručník.

PODLAHA
* chceme-li, aby kamenná podlaha získala po umytí vysoký lesk, setřeme ji ještě vodou s přídavkem čpavkového oleje.
* benzínem, petrolejem nebo organickými rozpouštědly nikdy nečistíme podlahové krytiny z PVC, korku nebo gumy.
* z mořené dřevěné podlahy odstraníme skvrny terpentýnem a následným omytím. Potom je nutné místo znovu namořit.

BATERIE
* chromované vodovodní baterie mohou časem ztratit lesk. Matný povrch vyčistíme potíráním vymačkaným citrónem.

CHLUPY
* psí a kočičí chlupy odstraníme z koberců vlhkou houbou.

KOBEREC
* u starších koberců osvěžíme barvu, když jejich povrch, zbavený prachu, vytíráme hadříkem nebo kartáčem namočeným v octové vodě. Po vyschnutí koberec opět přeluxujeme.

INKOUST
* skvrny od inkoustu čistíme co nejdříve po ušpinění koberce směsí citrónové šťávy, vody a soli.

MYČKA
* charakteristický nepříjemný pach z myčky na nádobí můžeme odstranit i vložením (nejlépe do prostoru na příbory) vymačkaného citrónu.

TERMOSKA
* termosku zašpiněnou od kávy nebo čaje vyčistíme tak, že do ní nalijeme kypřící prášek do pečiva rozmíchaný v teplé vodě. Asi po 2 hodinách bude termoska znovu čistá.

ŘASENKA
* skvrny od řasenky z oblečení odstraníme aerosolovým nebo tekutým odstraňovačem skvrn. Zůstanou-li skvrny i nadále, vyčistíme je vodou a po jejím uschnutí ještě naneseme roztok z jednoho dílu amoniaku a tří dílů studené vody. Po smytí přepereme.

RTĚNKA
* rtěnku z oblečení dostaneme před vypráním denaturovaným lihem a pak neředěným musím prostředkem.

LAK
* skvrnu od laku na nehty z košile odstraníme, když ji podložíme bílým hadříkem a poklepáváním vatou napuštěnou odlakovačem, který neobsahuje olej.

MUŠKY
* v boji s malými muškami neustále kroužícími kolem rostlin v bytě zvítězíme a vyhubíme je tím, když zeminu posypeme vyluhovaným čajem.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

masky

(majli, 25. 10. 2010 15:03)

melibyste tady dat aji masky a party majli saurus